Sex po porodu

Porod je v životě každé ženy významnou událostí. Promítá se samozřejmě i do sexuálního života, který je od této chvíle také úplně jiný. Zároveň u některých žen rostou po porodu ze sexu určité obavy, zda budou partnera přitahovat, bude-li to takové jako předtím. Jsou ale podobné úvahy vůbec namístě?

Obsah článku

Hojení může chvíli trvat

Je pochopitelné, že se ženy bojí, protože porod je samozřejmě velkým zásahem do organismu. Může se docela dobře stát, že nějakou dobu po porodu nebudou na sex ani příliš velkou chuť. I to je přirozené, protože tělu trvá určitou dobu, než se po tak náročném zákroku zotaví. Záleží vždy na tom, jestli žena rodilo císařským řezem či klasicky vaginálně a museli-li ji lékaři nastřihovat nebo došlo-li k protržení hráze a bylo třeba následné sešití. Hojení nemusí být u každé ženy stejně rychlé. Navíc uspokojení ze sexuálního života ženě v tuto chvíli zajišťuje miminko.

Doporučuje se nic neuspěchat

Jak se na počátek sexuální života po proběhnutém porodu tváří sexuologové a gynekologové? Většinou doporučují nic neuspěchat. Žena by nejdříve měla absolvovat prohlídku v šestinedělí. Tehdy se lékař ujistí, zda se správně zavinuje děloha a jestli bez potíží srůstají jizvy. Objeví případné problémy. Samy ženy mluví o tom, že začínají postupně. Kolem šestého týdne od porodu se jich miluje pouze zhruba pětina, přes polovinu je to kolem třetího měsíce, který uplynul od porodu. V půl roce od narození miminka je to už přibližně 90 % z nich.

Chuť se vrací postupně

Všechno chce svůj čas, důležité je, aby se žena cítila dobře a nevěnovala se sexuálnímu styku jenom kvůli tomu, aby vyhověla partnerovi. Tím si naopak může sexuální život na dlouho znechutit. Pokud se na průnik penisu ještě necítí, může to pár vzít jako výzvu k tomu vyzkoušet různé nekoitální techniky uspokojení, ke kterým by se třeba jinak nedostali. Erotické masáže, orální uspokojení partnera atd. Nejenom, že obohatí svůj sexuální život, ale dopřejí partnerce čas. Ona se jim na oplátku odvděčí, jakmile to bude možné. Také je třeba brát v úvahu, že matka může být péčí o dítě unavená. Její hormonální hladiny jsou nyní nastavené tak, že prioritou je dítě a chuť na sex se vrací až postupně.

Problémem může být suchá vagina

Jaké jsou zkušenosti žen s milováním po porodu? Většina z nich uvádí, že krátce po něm, třeba na konci šestinedělí je styk obtížný, nepříjemný a někdy i bolí. Proč? Rodidla ženy dostala pěkně zabrat, navíc zásluhou hormonů se u čerstvé maminky, které kojí svého malého potomka, vagina tolik nezvlhčuje. Kvůli tomu není pohlavní styk hladký, proto ženě nemusí být příjemný a příliš suchý povrch může styk dokonce znemožňovat. Pokud tedy partneři chtějí zkusit styk už krátce po porodu, měli by se zásobit lubrikačním gelem, protože se bez něho pravděpodobně neobejdou. Je důležité také podotknout, že příliš suchá vagina nemá nic společného s tím, že by už muž ženu nepřitahoval, jde pouze a jedině o hormonální otázku.

Užitečné jsou posilovací cviky

Jak ale plyne čas od porodu, postupně se situace začíná zlepšovat. Zpočátku se ale může stát, že si partnerka ještě nic pořádně neužije. Tkáň se totiž určitou dobu regeneruje a tuto dobu nelze přeskočit. Kolem půl roku si už ale velká část žen opět umí vychutnat penetraci bez bolesti. Někdy se může také stát, že porod hodně rozvolní rodidla ženy a pak nebudou třeba partnera v sobě tolik cítit a tudíž mít ze sexu skutečný požitek. V tom případě se doporučuje začít provádět takzvané Kegelovy cviky na posílení pánevního dna, které zpevní svalstvo. Pokud je žena bude provádět pravidelně, brzy dojde ke zlepšení. Když ale problém bude dál přetrvávat, měla by se žena obrátit na pomoci ke gynekologovi, který může problém odstranit případně i operací.

Fotografie: freedigitalphotos.net

Přidejte svůj názor

Užijte si 10 % slevu s kuponem LASCIVNIJasně, chci ušetřit
+ +
Pošlete tento článek e-mailem: