Jak vznikly sexy podprsenky?

Většina z nás má pocit, že podprsenka, tenhle sexy kousek prádla, je novodobou vymožeností. Dějiny podprsenky ale sahají mnohem hlouběji, než bychom čekali. Ovšem pravdou je, že push-upky a nejrůznější kouzla s prsy, která dokážou ňadra opticky zvětšit i o dvě velikosti jsou záležitostí až 20. století. Jak to tedy s podprsenkou vlastně je?

Obsah článku

Prsa si podvazovaly už starověké Římanky

Historie podprsenky se začíná psát už od starověku, například dávné Římanky si kolem ňader ovazovaly kusy látky, aby tak podpořily jejich polohu. Ze středověku zase máme svědectví o spodním prádle, které se hodně podobalo dnešní podprsence – podle názoru odborníků pochází z 15. století a našlo se na hradě Lengberg ve východním Tyrolsku.

Vývoj posune pohodlná Američanka

Sexy podprsenkyOvšem historii skutečné podprsenky v dnešní podobě začíná psát až roku 1913 jistá bohatá Američanka jménem Mary Phelpsová Jakobová (1891-1970). V její době je ještě naprosto běžnou součástí dámského šatníku korzet, jehož nošení rozhodně není nic příjemného. Stahuje celý hrudník a dámy trpí při dýchání. Když se proto Phelpsová chystá na jakousi společenskou příležitost, rozhodne se, že korzet nechá doma. Pohodlí je přece nadevše. Poprosí o pomoc svoji služebnou a ze stuhy a dvou hedvábných kapesníků spíchne obal na svá ňadra. První podprsenka neškrtí a je pohodlná. Když se Mary svým vynálezem pochlubí, ženy jsou nadšené.

Obrovské zisky pro výrobce

Proto se rozhodne novinku zpeněžit. Jenže samotné se jí nedaří, a proto svůj prodává společnosti Warner Brothers Corset Company. Pro firmu je tenhle nápad skvělou investicí. Mary zaplatí pouhých 1500 dolarů, ovšem v příštích letech na něm vydělají 15 milionů dolarů. Podprsenka se v jejich podání na trhu ujme. Úspěšně ji zdokonalují, například jí doplní nastavitelná ramínka nebo pohodlné dělení mezi prsy. Všimnou si také toho, že každá žena má trochu jinou velikost ňader. Proto už v roce 1935 zavádějí různé velikosti košíčků A až D. O tři roky později přidají pro vyztužení i kostice. Jenže to zdaleka není všechno.

Ňadra vylepší letec a sukničákář

Vznik a historie podprsenekV Evropě se čile bojuje, probíhá totiž 2. světová válka. Ani to ale módní tvůrce neodradí, a proto se v roce 1940 objevují první podprsenky s vycpávkami. Skutečnou revoluci ale způsobí americká herečka Jane Russellová, která hraje ve filmu Štvanec. Právě tam totiž předvede úplně první podprsenku typu push-up. V roce 1943 ji navrhne americký letecký konstruktér Howard Hughes (1905–1976), který patří mezi nenapravitelné sukničkáře, milovníky žen a jejich vnadů. Proto je chce vylepšit a lidé září nadšením. Jeho novinku ocení natolik, že se později stane vítězem v anketě, která má rozhodnout o tom, co je největším módním vynálezem všech dob. Svoji zlatou éru ovšem zažívá hlavně v 80. a 90. letech 20. století. Jejím symbolem se tehdy stává česká modelka Eva Herzigová v reklamní kampani na podprsenky značky Wonderbra.

Přidejte svůj názor

Užijte si 10 % slevu s kuponem LASCIVNIJasně, chci ušetřit
+ +
Pošlete tento článek e-mailem: