Home > Zajímavosti a inspirace > Jaká je věková hranice pro sexuální styk v různých státech?

Jaká je věková hranice pro sexuální styk v různých státech?

jaké jsou chyby v sexu

V České republice je věková hranice pro sexuální styk patnáct let. Co tato hranice znamená? Pokud například má osmnáctiletý chlapec pohlavní styk se čtrnáctiletou dívkou, může za to jít do vězení, a to i v případě, že s ním dívka šla dobrovolně. Pokud není patnáct let ani jednomu z páru, jsou za ně trestně odpovědní rodiče.

Obsah článku

Minimum je 12 let

Jaká pravidla platí ohledně zákonného sexu v jiných státech? Nejbenevolentnější je legislativa z evropských států v Nizozemsku. Tam si chlapec s dívkou může legálně bez jakéhokoli postihu užívat už od 12ti let. O rok více je to ve Španělsku. Z pohledu dějin nic neobvyklého. Ve středověku by se nad něčím takovým nikdo ani nepozastavil, protože v tomhle věku už některé ženy byly vdané a rodily děti. O rok starší děti než ve Španělsku mohou souložit v Bulharsku, Rakousku či Chorvatsku.

Druhý extrém je 18 let

Druhým, tím přísnějším protipólem je nejvyšší hranice, a sice 18 let, která platí v Turecku či na Maltě. Ostatní státy se pohybují někde mezi 14 a 18 lety. Francie, Řecko nebo Dánsko má nastavenu stejnou hranici jako my, tedy 15 let. Ještě o rok výše si limit nastavila Belgie nebo Bělorusko či Velká Británie nebo Švýcarsko. Hraničních 17 let si vybral Kypr či Irsko.  Podobný rozptyl jako v Evropě mají i v USA. V jednotlivých státech se hranice liší, nejčastější je 16 let. Někde je ale posunuta o rok až dva níže, jinde o rok až dva výše.

Složitá pravidla v Německu

Pozoruhodný je zákon v Německu, kde sice platí 14 let, ovšem jenom tehdy, když je i druhý partner mladší 16ti let. Od šestnácti let potom může mít styk se starším partnerem a od osmnácti s kýmkoli. V zásadě platí, že není problém, když jeden z páru je14+16 letý a druhý osmnáctiletý, ale měli by o tom vědět rodiče. Pokud nebudou a oznámí to, může být na jejich popud 18letý stíhán. Platí totiž pravidlo, že do 18 let mohou rodiče dítěti sex zakázat. Potíže nevznikají ani v případě, že jeden z páru je 16letý a druhý 18 letý za předpokladu, že jde o chtěný sex.

Leave a Reply

Pošlete tento článek e-mailem: