Schováváte si tričko svého partnera či partnerky, a když je zrovna někde daleko, lehce k němu přivoníte, abyste si ho či ji připomněli? Buďte v klidu, fetišismus, tedy sexuální zaměření na určité předměty či části těla je něco naprosto běžného a neškodného.
Obsah článku
Nejde o nic, za co byste se měli stydět
Nemusíte se ničeho obávat, protože je to součást normálního sexuálního života a zároveň jeho koření. Funguje v mnoha různých rovinách. Například sexuolog Petr Weiss uvádí, že samotná heterosexualita je vlastně fetišistické fascinování sexuálním objektem, v tomto případě mužem či ženou. Tedy ten, kdo je předmětem vašeho zamilovaného zájmu, je vlastně zároveň vaším fetišem. A samozřejmě, že to není věc, za kterou byste se museli stydět. Za fetiš (mimochodem toto slovo pochází z portugalského výrazu fetico, který znamená artefakt, předmět se symbolickým erotickým významem) se v širším pojetí dá považovat vše, co velmi obdivujete a upínáte se k tomu, nebo praktiky, které často provádíte.
Když nikomu neubližujete, je všechno v pořádku
„Ulétávat“ tak můžete v podstatě na čemkoliv, podstatné je, abyste tím nikomu neubližovali, nikoho neobtěžovali a zároveň také neporušovali zákony. Určitým problémem může fetišismus být v okamžiku, kdy se dotyčný nedokáže vzrušit jinak než právě přítomností fetiše, nebo kdy právě někdo preferuje fetiše před navázáním skutečného vztahu. Potom jde o případ, kdy dotyčný potřebuje konzultaci se sexuologem.
Sám o sobě je neškodný
Důležité je, zda fetišista dokáže svoji vášeň ovládat a zda není nebezpečný svému okolí nebo i sám sobě. Například fetišismus je v případě, že někoho výrazně vzrušují boty na vysokém podpatku, naprosto v pořádku. Dotyčný může partnerku požádat třeba o to, aby před vlastním sexuálním aktem chodila po bytě nahá jenom v botách na vysokém podpatku. Tím nikomu neškodí a sobě přivádí stav uspokojení. Průšvih by vznikl v okamžiku, kdy by ho ženské nohy v botách na vysokém podpatku vzrušovaly natolik, že by se nedokázal ovládnout a pak se třeba pokusil takovou ženu znásilnit. Pak je ovšem fetišismus jenom doprovodným jevem nějaké závažnější deviace. Sám o sobě je to ale neškodný jev.
Fetiš je už sám partner
Vlastně už výběrem svého partnera či partnerky dáváte najevo určitý fetišismus. Někomu se líbí dlouhonohé blondýnky, jinému naopak boubelaté malé tmavovlásky, dalšímu pro změnu štíhlé zrzky. Někoho na protějšku třeba nejdřív upoutají oči nebo nos, jiného nohy včetně třeba prstů na nohou. Další nedá dopustit na hluboké výstřihy. I to je svým způsobem fetiš. S jakými fetišem se vlastně můžete setkat? Například britský lékař John Bancroft se pokusil najít a rozlišit momenty fetišismu a zavedl tři typy tohoto jevu s orientací na část lidského těla, neživé prodloužení těla (obuv, oblečení nebo jiné doplňky) a různé látky (kůže, latex).
Když převáží zájem o část těla nebo kus oděvu
V případě zájmu o část těla se vlastně fetišem stává v okamžiku, kdy zájem o jednu partnerovu partii převáží zájem o tělo jako celek. Jednoduše řečeno na partnerce vás upoutá její mohutné poprsí a nic víc, zbytek jejího těla vás vlastně vůbec přitahovat nebude.
Jedním z fetišů jsou kostýmy a také různé rekvizity, tedy oblečení nebo boty. Někoho například vzrušuje, když se partner nebo partnerka oblékne do nějaké uniformy, nebo například si hrají určité role na doktora a pacientku, na striptérku a jejího klienta apod. Přitom dosahují většího vzrušení než bez těchto kulis a k nim náležejících propriet. O určitou úchylku se pak jedná jedině v případě, že dotyčného vzrušuje pouze daný oděv nebo obuv a bez ní nedoje ke vzrušení a uspokojení.