Proč muži hned po sexu usnou

Určitě to taky znáte, právě jste prožili jeden z těch úžasných večerů, kdy po sobě s partnerem skočíte hned po příchodu domů a užijete si skvělý sex. Vy jste pak příjemně naladěná a máte chuť se ještě tulit, ale váš partner se otočí na bok a v okamžiku vytuhne jak pařez. Takže ode dneška, milé dámy, nebuďte na své partnery naštvané, neboť je vědecky prokázáno, že oni za to nemůžou.

Obsah článku

Blahodárné účinky sexu na naše zdraví

Sex má řadu nesporných výhod i co se vašeho zdraví týče. Především bylo dokázáno, že působí jako antidepresivum, protože látky obsažené v semenu, hlavně estrogeny a prostaglandiny, disponují antidepresivními účinky. Dále lze sex využít i jako lék na nespavost, protože navozuje atmosféru ke spánku. Samozřejmě se tomu děje více u mužů, než u žen. Tento fakt je zapříčiněn vlivem ejakulace na prefrontální kortex, který po dosažení vrcholu jakoby vypne a tělo má potřebu spát.

Co je hormon prolaktin?

Příčinu okamžitého usnutí po sexu představuje hormon zvaný prolaktin, ale i další hormony jako serotonin a oxytocin.

Prolaktin lze charakterizovat jako hormon produkovaný předním lalokem mozkového podvěsku. U ženy je nezbytný pro růst mléčné žlázy a po porodu vyvolá produkci mléka, laktaci. U mužů tento hormon ovlivňuje růst předstojné žlázy a přídatných pohlavních orgánů. Prolaktin rovněž ovlivňuje míru uspokojení, tedy libido. Hormon rozhodne o tom, zda lze pocit uspokojení označit za povrchní či hluboký. Čím vyšší je hladina prolaktinu v těle, tím více se cítíme unavenější a ospalejší. Nicméně i další dva jmenované hormony mohou svým způsobem uspávat. Oxytocin totiž mimo jiné snižuje stres a serotonin navozuje psychickou pohodu, čili fungují kvalitněji než uspávací pilulky.

Proč muži usínají častěji než ženy?

Prolaktin se po orgasmu vyplavuje nejen u mužů, ale i u žen. Hladina v krvi se zvedá asi o 300%. Proč tedy muži usínají častěji? To je otázka, nad kterou vědci ještě bádají. Možná lze hledat souvislost s viditelným zakončením orgasmu u mužů, tedy s ejakulací. Nicméně existují i další faktory ovlivňující tuto skutečnost. První z nich může být ten, že muži jsou obecně více unaveni oproti ženám po fyzicky náročné práci, čili po sexu, neboť se u něj muži většinou zapotí více než ženy. V neposlední řadě to může být pocitem uvolnění, který přichází ihned po skončení aktu.

Přidejte svůj názor

Koooouzelný ValentýnVALENTYN sleva
+ +
Pošlete tento článek e-mailem: