Spermie a vajíčko: Jak probíhá vznik nového života?

Pohlavní styk přináší radost a uspokojení muži i ženě. Co se ale při tomto aktu děje v lidském těle? Jak to vlastně příroda při vzniku nového života zařídila? Podívejme se tentokrát na sex trošku jinak, z pohledu biologie.

Obsah článku

Zvětšení délky i průměru a zvlhčení

Při sexu dochází u muže a ženy k pohlavnímu spojení, tedy k průniku penisu, mužského pohlavního orgánu, do vaginy, ženského pohlavního orgánu.  Sexuální vzrušení, jehož příčinou je vydráždění erotogenních zón, zajistí, že u muže dojde k erekci penisu. V jejím průběhu se zvýší průtok krve do pohlavního orgánu a naopak se sníží její odtok. Díky tomu se penis postaví a zvětší se jak jeho délka, tak i průměr. Ženská vagina se zvlhčí, k čemuž dojde díky většímu průtoku krve poštěváčkem a topořivými tělísky. Zvlhčenou vaginou penis snáze vklouzává dovnitř.

Malé množství zmenšuje šanci na úspěch

Sexuální vzrušení se stupňuje a nakonec vyvrcholí ejakulací, která je doprovázena prožitím orgasmu. Svalové stahy dopraví ejakulát do části močové trubice, které se říká prostatická. Následují stahy pánevního svalstva, které pošlou ejakulát ven. Obvykle se tak do ženské vaginy dostane 2-6 ml ejakulátu obsahujícího i více než 600 milionů spermií. Aby byla šance, že dojde k oplodnění vajíčka, musí ejakulát obsahovat alespoň 20 milionů spermií v jednom mililitru. Pokud je obsah nižší, pravděpodobnost oplodnění velice rychle klesá.

Omezený čas k akci

Většinou je žena nejplodnější přibližně v polovině menstruačního cyklu. Uvolněné vajíčko zůstane na kraji vejcovodu. Jemné vlásky sliznice vejcovodu potom zajistí, že se vajíčko postupně jemným posouváním dostane tam, kam patří, tedy do děložní dutiny. Ve vagině je kyselé prostředí, naopak ejakulát působí zásaditě. Jakmile se spermie, mužské pohlavní buňky opatřené bičíkem pro jejich rychlý pohyb, ocitnou v pochvě, vyrážejí na svou pouť s cílem co nejdříve dosáhnout vajíčka a oplodnit ho. Musí přitom překonat děložní čípek. Vajíčko přitom vylučuje chemické látky, které spermiím dávají jasný signál, kam se mají vydat. Na celou akci mají omezený čas. Zatímco spermie jsou schopny v těle ženy přežít i 48 hodin, tedy dva dny, vajíčko má čas proti nim jenom čtvrtinový. Oplodnit je možné jenom 12 hodin po ovulaci. Ke střetu spermie s vajíčkem většinou dojde ve vejcovodu.

Zákaz vstupu dalším buňkám

V souvislosti s tím, jak spermie míří za vajíčkem, dochází k procesu, během kterého se uvolňují enzymy nezbytné k tomu, aby se mužská pohlavní buňka mohla dostat skrz buněčný obal obklopující vajíčko. V okamžiku, kdy se první vítězná spermie dostane do vajíčka, velice rychle dochází k proměně obalu ženské pohlavní buňky. Zabrání tím vstupu dalších spermií, jednoduše jim vystaví stopku. I když tedy může dorazit najednou k vajíčku několik spermií, nikdy nedojde k situaci, kdy by do jednoho vajíčka současně pronikly dvě z nich.

Polovina materiálu od matky, polovina od otce

Může ale nastat jiná situace, a sice taková, že jsou současně zralá dvě vajíčka a do obou pronikne spermie. Potom se vyvíjejí dvojvaječná dvojčata. V případě, že se rozdělí už spojený zárodek, vyvíjejí se dva tvorové s úplně stejným genetickým základem. To připomíná, že bychom se měli vrátit k tomu, co se stane v okamžiku, kdy vajíčko změní svůj obal, aby už nedalo šanci žádné další spermii. Zárodek má nyní polovinu genetické informace mužskou, tedy od otce, a polovinu ženskou, tedy od matky. Ve vejcovodu začíná oplozené vajíčko hned rýhovat, dochází k dělení buněk. Zárodek se pak zanořuje do sliznice dělohy, až ho celý překryje. Přibližně ve třetím týdnu těhotenství se začíná vyvíjet placenta. Nový život je na svém startu.

Přidejte svůj názor

Užijte si 10 % slevu s kuponem LASCIVNIJasně, chci ušetřit
+ +
Pošlete tento článek e-mailem: