Home > Vztahy a příběhy ze života > Život singles aneb Není všechno zlato, co se třpytí

Život singles aneb Není všechno zlato, co se třpytí

V České republice se objevili na počátku 90. let minulého století. Singles neboli lidé žijící bez partnera. Řečí současných babiček staré panny a staří mládenci. Žijí sami, nemají děti a pracují. Některým to vyhovuje, jiným méně. Podívejme se na tuto skupinu lidí trochu zblízka.

Obsah článku

Typologie singles

Představa, že osoba žijící jako singles je osobou sebevědomou, nezávislou a ve svém stavu naprosto spokojenou, je značně zjednodušená. Žít jako singles je sice často výsledkem svobodného rozhodnutí, kdy na dlouhodobé vztahy není chuť ani čas, ale často se setkáváme i s těmi, kteří si tento styl života sami nevybrali. Jen prostě nemají kliku. Kliku na to, najít toho pravého nebo tu pravou. Patří pak mezi tzv. nedobrovolné singles, kteří věří, že ten pravý nebo ta pravá na ně někde čeká a že tento stav je pouze dočasný.

Mezi nedobrovolné, ovšem relativně trvalé singles, pak sociologové řadí ty osoby, které už se se svým stavem smířili, rezignovali na hledání partnera a ani se už o to nepokouší. Zkrátka to vzdali. V této kategorii pak často nacházíme např. osoby rozvedené, ovdovělé nebo ty, jež žijí samy mnoho let. Z hlediska typologie jde tedy o to, zda jsme single dobrovolně, či nedobrovolně, dočasně, nebo naopak trvale.

Singles a partnerské vztahy?

Ač se následující popisek může zdát jako značně nelogický – opak je pravdou. To, že singles žijí sami a nemají trvalý vztah, neznamená, že nemohou mít vztah žádný. Mají, jen jiný. Alternativní. Často je postavený pouze na sexuální bázi – ať už se jedná o vztahy na jednu noc nebo pravidelné setkávání s „kámoškou/kámošem do nepohody“.

Často se setkáváme i se vztahem singla a ženatého muže či vdané ženy. Tento model je typický pro nezadané ženy, které tvrdí, že díky tomuto vztahu jsou vyrovnané, klidné, více toho zvládnou a to se odráží v jejich profesním životě. Ať je to tak či onak, je evidentní, že potřeba lásky a vztahů není singlům zase až tak vzdálená.

Výhody a nevýhody života singles

Žít jako single má svá pro i proti. Na výhody a nevýhody tohoto životního stylu se zaměřuje velké množství sociologů nejen u nás, ale i ve světě. Proč je tedy výhodné žít sám?

  • + nezávislost, finanční samostatnost
  • + větší prostor pro kariérní růst
  • + možnost nakládat se svým volným časem dle své libosti
  • + více přátel, možnost získání více sexuálních zkušeností

Jako nevýhody tohoto stylu života můžeme uvést:

  •  – osamělost, menší sexuální aktivita
  • – negativní hodnocení tohoto stavu společností
  • – na vše je člověk sám (domácí práce, výchova dětí atd.)
  • – pocit zranitelnosti

Jak vidí singles média

Životy singles jsou médii prezentovány možná častěji, než si myslíme. Snad každý mladý člověk zná seriály jako Přátelé, Ally McBealová či Sex ve městě. Ty nám představují humornou formou život bez partnera. Současné generaci dvacátníků a třicátníků se proto nezdá na tomto typu životního stylu nic zvláštního, buď ho sami z různých důvodů žijí, nebo jej plně respektují.

A ač na nás mediální svět chrlí různé názory a pohledy na život bez partnera, je důležité být sám sebou a pokud jsme aktuálně single nedobrovolně, nevěšme hlavu, však on ten pan Božský (či paní Božská) na nás stoprocentně někde čeká. A jistě nás už netrpělivě vyhlíží!

Pošlete tento článek e-mailem: