Feromony: Sexuální přitažlivost založená na chemii

Láska je ve své podstatě založena na chemii, na přitahování dvou osob opačného pohlaví. Za tuto chemickou reakci mohou feromony. Bez těchto látek by vlastně žádné milostné dovádění nefungovalo.

Obsah článku

Přírodní látky, které necítíme

Lidé, ale také zvířata vylučují přírodní chemické látky nazývané feromony. Zatímco ale různé vůně, například u květin, registrujeme čichovými buňkami umístěnými v nose, feromony nosem necítíme. Přesto ale zaznamenáváme jejich existenci, a to orgánem, který je umístěný na patře v oblasti nosní dutiny u nosní přepážky. Jedná se o Jakobsonův orgán, také se mu říká vomeronasální orgán.

Neodolatelné partnerské signály

Úkolem feromonů je vysílat signály opačnému pohlaví. Tyto látky pak vzbuzují velmi silnou reakci. Když se vám stane, že se setkáte s osobou opačného pohlaví, která vás okamžitě neodolatelně přitahuje, i když vlastně nemáte tušení proč, je vysoce pravděpodobné, že za to mohou právě feromony, látky určené k mezidruhové komunikaci. Muž registruje feromony vysílané ženou a naopak. Samice vnímá samcovy feromony. Díky tomu vzniká ono první opojení druhou osobou, stav, kdy se vznášíte a pobyt s blízkosti dotyčné či dotyčné vám působí neuvěřitelné blaho. Cítíte se jako na růžovém obláčku, jste zamilovaní a úplně mimo. V tu chvíli komunikace pomocí feromonů běží naplno.

Chemická komunikace je nejstarší

Úplně stejně jako mezi lidmi tato feromonová komunikace funguje i ve zvířecí říši. Třeba hmyzí samičky dokážou vylučovat feromony schopné přitáhnout samečka vzdáleného dokonce i několik kilometrů. U lidí se samozřejmě nevyskytuje takový jev, že by si žena svou chemií byla schopna partnera přitáhnout i na velkou vzdálenost. Ovšem pokud se dostaneme do blízkosti osoby, která nám „voní“, potom pochopitelně její feromony působí na naše podvědomí. Kdybychom vše nehodnotili jenom z rozumového hlediska a nedali pouze na zkušenosti, které zaznamenává mozek, nejspíše by feromony hrály v našem životě větší roli. Například i známý sexuolog MUDr. Radim Uzel upozorňuje, že právě chemická komunikace je nejstarší.

Antikoncepce snižuje vnímavost

Jak vlastně feromony vylučujeme? Pomocí potních žláz v naší kůži. Zejména v oblastech ušních kanálků a pod ušima, dále kolem prsních bradavek a v blízkosti pohlavních orgánů. V závislosti na vašem emocionálním stavu vylučujete vůni svého těla s feromony. Samy feromony jsou bez zápachu. Podobně když žena užívá antikoncepci, snižuje se jí vylučování feromonů a má také nižší schopnost reagovat na feromony vysílané muži. Tyto jevy už jsou dokonce vědecky prokázány. Vědci se také domnívají, že ženy užívající antikoncepci právě díky sníženému vnímání partnerových feromonů mají větší předpoklad, že výběru partnera zvolí nesprávně.

Přidejte svůj názor

Užijte si 10 % slevu s kuponem LASCIVNIJasně, chci ušetřit
+ +
Pošlete tento článek e-mailem: