Jaké mohou být příčiny snížení sexuální touhy u žen a mužů?

„Bolí mně hlava,“ odsekne nevrle manželka na manželovu snahu o milování. Otočí se k němu zády na svou stranu postele a zavrtá se do polštáře. Přitom ještě před pár lety se manželem nechala svést každou chvíli a sex si opravdu užívala. Co je příčinou těchto změn?

Obsah článku

Nesoulad může za konec libida

Za snížením sexuální touhy, tedy libida, může stát spousta věcí. Je normální, že na začátku vztahu po sobě partneři touží a klidně promilují celou noc. Později ale sexuální aktivita klesá, až se ustálí na nějaké frekvenci, která je pro oba vyhovující. Ovšem může nastat i případ, kdy u jednoho z partnerů poklesne zájem výrazněji než u druhého a dochází k nesouladu.

Častěji se tak děje u žen. Výmluva na bolest hlavy je pak obvyklým důvodem odmítání sexu.

Ženské odmítání začíná v hlavě

U žen je sexualita svázána s psychikou, proto se pokles sexuálního zájmu obvykle objeví v okamžiku, kdy dochází mezi partnery k nedorozuměním. Zatímco muž se pohádá, oklepe se a jde dál a má chuť sex, ženě trvá déle, než všechno stráví a pokud má pocit, že zůstaly nevyřčené a nedořešené problémy, může jí to vzít chuť k milování úplně. Stejně smrtící může být pro sex u žen stres, ale také nedostatek intimity a také ztráta soukromí. Mezi zdravotními důvody to bývá hlavně premenstruační syndrom, menopauza, období těhotenství, poporodní období, čas kojení, v těchto případech jsou příčinou výkyvy hormonálních hladin.

Pozor na mužskou obezitu

Obecně se u mužů vyskytuje ztráta libida méně než u žen. Za poklesem jejich zájmu o sex mnohdy stojí dlouhodobá únava psychická i fyzická, stres a přetěžování organismu. Někdy se za tím ale může skrývat nemoc jako například cukrovka, cévní onemocnění, obezita, ale dokonce i špatné stravovací návyky, a to platí u obou pohlaví. U mužů tyto jevy způsobují často neschopnost dosáhnout orgasmu. Obvykle ve výčtu mužských problémů se sníženým libidem vede obezita, ovšem stranou nezůstává ani přílišná konzumace alkoholu a kouření.

Přidejte svůj názor

Koooouzelný ValentýnVALENTYN sleva
+ +
Pošlete tento článek e-mailem: